Dziś pokażę wam kolejne miejsca, które udało nam się zobaczyć podczas naszego krótkiego wypadu do stolicy Litwy – Wilna. Pierwsza część – TUTAJ

Wilno ma całkiem sporą starówkę. Sporo tu malowniczych zaułków, podwórek, do których wchodzi się przez drewniane bramy i ukrytych ogrodów.

W Wilnie mnóstwo jest poloników (polska pamiątka narodowa na obczyźnie). W jednej z bram natknęliśmy się na ślad po Czesławie Miłoszu:

Zajrzeliśmy też do Muzeum Bursztynu, niedużego, ale z ciekawymi eksponatami:

Odwiedziliśmy kilka ważnych historycznie kościołów i cerkwi. Poniżej kościół pw. Michała Archanioła – obecnie Muzeum Dziedzictwa Sakralnego:

Wspaniały gotycki kościół św. Anny oraz stojący tuż obok kościół pw. św. Franciszka – oba znajdują się przy placu imienia Adama Mickiewicza.

W Wilnie funkcjonuje sieć restauracji z kuchnią lokalną – Etno Dvaras. Dwukrotnie tam jedliśmy (w dwóch różnych lokalach) i było bardzo smacznie i niedrogo. Polecamy!

Kolejne ładne i ciekawe miejsca uchwycone podczas spacerów po starówce:

Malowniczym miejscem jest Uliczka Literatów (Literatu g.). Prawdopodobnie nazwę swą zawdzięcza Adamowi Mickiewiczowi, który tutaj mieszkał. Kilkanaście lat temu miejscowi artyści postanowili ożywić ten zakątek i ozdobili ją ciekawymi tablicami poświęconymi znanym literatom.

Kolejna miejscówka godna polecenia na litewskie dania to restauracja Amatininku Uzeiga. Przytulne wnętrze w zabytkowej kamienicy i smaczne jedzenie:

Po drodze do Ostrej Bramy mija się ukrytą za bramą piękną cerkiew Ducha Świętego. Zajrzyjcie do niej koniecznie!

Ostra Brama to brama miejska z XVI wieku znajdująca się na końcu ulicy Ostrobramskiej, z kaplicą z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. Obraz słynie z cudów i od wieków wierni oddawali się pod opiekę Matce Boskiej Ostrobramskiej wierząc w jej wielką moc.

Kolejne miejsce związane z Polską to zaułek przy cerkwi św. Trójcy i klasztorze Bazylianów – znajduje się tam Cela Konrada – to tutaj więzieni byli filareci i filomaci, a jeden z osadzonych – Adam Mickiewicz – osadził akcję swojego dramatu – III części Dziadów.

Kolejny polonik – tym razem związany z Juliuszem Słowackim – na podwórzu kamienicy przy ulicy Zamkowej (Pilies 22) znajduje się pamiątkowa tablica:

Ale to nie wszystko – jest tu także Muzeum Adam Mickiewicza. Mieści się ono w mieszkaniu przy zaułku Bernardyńskim (Bernardinų g. 11), gdzie poeta w 1822 r. krótko mieszkał. Zbiory zawierają pamiątki z pobytu autora na Wileńszczyźnie – książki, rękopisy, przedmioty codziennego użytku.

Wilno to bardzo przyjemne i przyjazne miasto. Idealne na krótki wypad, aby pospacerować, zobaczyć liczne pamiątki po polskiej części historii Litwy, dobrze zjeść i odpocząć. Bo pomimo tego, że jest to europejska stolica, to jednak jest ona niewielka i bardzo spokojna.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *