Rzym – atrakcje bardziej i mniej znane cz.1
Rzym jest popularnym kierunkiem podróży. Wiele osób odwiedziło już przepiękne Wieczne Miasto, ale z reguły pobyt w nim trwał krótko i oglądało się najbardziej znane miejsca. Pokażę wam kilka ciekawych adresów, na których zobaczenie najczęściej nie ma czasu, ale także te, najbardziej rozpoznawalne na mapie miasta.
Piazza del Popolo – wspaniały neoklasycystyczny plac, przebudowany w XIX wieku. Na jego środku wznosi się egipski obelisk. Jedną pierzeję placu zamyka brama Porta Flaminia, stojąca tu od czasów rzymskich, a drugą dwa (prawie) bliźniacze kościoły: Santa Maria dei Miracoli oraz Santa Maria dei Montesanto.
Tuż przy Porta Flaminia stoi kolejny kościół – bazylika Santa Maria del Popolo. Przez znawców sztuki uznawany za jeden z najważniejszych w Rzymie – zobaczyć w nim można dzieła Caravaggia, Bramantego, Rafaela czy Berniniego.
Od Piazza del Popolo odchodzą trzy drogi tworzące centrum handlowe miasta tzw. Tridente – jedną z nich jest Via del Babuino. Babuino to XVI-wieczny posąg Silenusa – bożka źródeł i fontann. Mieszkańcy dzielnicy uznali, że jest on brzydki jak małpa i przezwali go właśnie „babuino”, co w miejscowym dialekcie znaczy „pawian”. I tak już zostało. Poniżej – Babuino:
Schody Hiszpańskie to jedna z tych atrakcji, które wszyscy oglądają. Są słynne i bardzo fotogeniczne. Tak bardzo, że władze miasta zakazały na nich przysiadać pod groźbą wysokiej grzywny ze względu na gigantyczne tłumy, które je zajmowały. Nie można na nich także jeść i pić. Schody zbudowano w XVIII wieku, mają 138 stopni i są drugimi po odeskich najdłuższymi i najszerszymi schodami na świecie.
W niewielkiej odległości od Schodów Hiszpańskich znajduje się mniej znane miejsce – Muzeum Ara Pacis (Ołtarz Pokoju). To ołtarz dziękczynny wzniesiony na część cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta. Jego budowa rozpoczęła się w 13 roku p.n.e., a zakończyła się w 9 roku p.n.e.. Ołtarz o wymiarach ok. 11×12 metrów pokryty jest wspaniałymi reliefami, które przedstawiają sceny z mitologii rzymskiej i motywy roślinne.
Także niedaleko od Schodów Hiszpańskich znajduje się ukryta pomiędzy kamienicami najsłynniejsza fontanna w Rzymie – Fontanna di Trevi. Jej nazwa pochodzi od imienia Trevia – a nosiła je według legendy dziewczyna, która odkryła źródła zasilające w wodę akwedukt miejski. Barokowa fontanna ma formę łuku tryumfalnego, a jej wysokość wynosi aż 27 metrów! Miejska legenda głosi, że jeśli wrzuci się do niej monetę, gwarantuje to powrót do Rzymu. Podobno każdego dnia w wodzie ląduje kilka tysięcy euro!
O dwa kroki od Fontanny di Trevi chowa się – znana nielicznym – Galleria Sciarra. Powstała jako dziedziniec XIX-wiecznego pałacu rodziny Sciarra, który został przebudowany i ozdobiony w stylu Art Nouveau. W zamierzeniu miała być to galeria handlowa, jednak porzucono ten plan. Jej ściany pokrywają kolorowe freski przedstawiające głównie kobiety, które miały być gloryfikowane tymi malowidłami. Na ścianach zobaczyć można alegorie kobiecych cnót oraz sceny z ich życia w XIX-wieku. Galeria jest wspaniała, koniecznie do niej zajrzyjcie – pamiętając, że nie jest otwarta w weekendy.
Kwirynał to jedno z siedmiu wzgórz, na których wg legendy zbudowano Rzym. Obecnie mieści się tu pałac Prezydenta Republiki Włoch, ale tym co najciekawsze, to wspaniały widok na rzymskie dachy – Kwirynał to najwyższe historyczne wzgórze w mieście.
Bazylika di Santa Maggiore – Bazylika Matki Bożej Większej. Jest jedną z czterech rzymskich bazylik papieskich. Jej inna nazwa to Bazylika Matki Boskiej Śnieżnej. A wzięło się to z legendy, która opowiada o tym, że papież Liberiusz (IV w.) miał sen – Matka Boska nakazała mu zbudować kościół w miejscu pokrytym śniegiem. Problem w tym, że działo się to w pełni lata, w sierpniu. Jednak okazało się, że jedno z legendarnych wzgórz – Eskwilin – pokrył się tego dnia śniegiem. I tam wybudowano bazylikę. Wnętrze kościoła jest niezwykle bogato ozdobione, z zewnątrz nic nie zapowiada takich wrażeń…
Bazylika św. Jana na Lateranie – to kolejna bazylika papieska. Jedno z najważniejszych miejsc dla kościoła katolickiego; jest katedrą papieską. Panowało w niej 161 papieży i odbyło się 5 soborów powszechnych – w latach 324-1377, do czasu przeniesienia siedziby papieskiej na Watykan. To kolejny wspaniały kościół, z bogatymi wnętrzami, dziełami sztuki i długą historią. Zdecydowanie warto go zobaczyć.
Inne miejsca w Rzymie – znane i mniej znane – pokażę wam w kolejnych postach. Zapraszam!