Ksar Ait Bin Haddu – Maroko
Ksar to ufortyfikowana wioska w północnej Afryce, związana z kulturą berberyjską. Ksar Ait Bin Haddu to jedno z takich miejsc. Położony nad rzeką Warzazat, na szlaku karawan pomiędzy Saharą a Marrakeszem, bardzo dobrze zachowany; jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Maroku. Zbudowany prawdopodobnie został już w XI wieku, jednak budynki, które teraz stoją pochodzą z wieku XVII. W 1987 roku wpisany został na listę dziedzictwa UNESCO jako znakomity przykład glinianej architektury marokańskiej.
Ksar wspaniale wygląda z punktu widokowego położonego przed wioską, z której wędruje się do niego:
Pojazdy zostawia się we wsi i pieszo idzie się nad rzekę, a stamtąd mostem przechodzi do ksaru:
Obecnie w ksarze mieszka tylko kilka rodzin, większość przeniosła się na drugą stronę rzeki, bliżej drogi. Ale wiele osób ma tam sklepiki i handluje pamiątkami, które chętnie nabywają turyści.
Budynki ksaru powstały z mieszaniny gliny, słomy i kamieni, materiału nietrwałego, łatwo ulegającego erozji, co widać już z daleka – tu coś pęka, tu coś odpada, tu coś się wymyło. Gliniane budynki wymagają ciągłej uwagi i środków na remonty. A ksar Ait Bin Haddu ucierpiał także w trakcie silnego trzęsienia ziemi w 2023 roku – widać było liczne pęknięcia na murach.
Poza zakupem pamiątek i eksploracją glinianego miasta, można tam usiąść w jednej z kilku kawiarni i podziwiać oszałamiający widok…
Można też wdrapać się na sam szczyt wzgórza, na którego zboczach zbudowano twierdzę i podziwiać takie widoki:
Ksar Ait Bin Haddu jest bardzo popularny wśród filmowców – nakręcono tu mnóstwo scen do znanych filmów np. Gladiator, Alexander, Klejnot Nilu, Prince of Persia, Kundun, Babel, Mumia, czy serial Gra o Tron.
Ait Bin Haddu to wyjątkowo piękne miejsce, które udało nam się zobaczyć w złotym świetle zachodzącego słońca. Czerwone mury okolone palmami, płynąca w dole rzeka, wąskie uliczki, sprzedawcy zachwalający swoje towary, osiołki przeciskające się między turystami… Sceneria jak z arabskiej bajki.