Preikestolen to znana wszystkim z setek zdjęć w czasopismach, przewodnikach, albumach, w sieci, półka skalna w kształcie granitowego prostopadłościanu. Wznosi się ona na wysokość 604 metrów nad poziom morza, a dokładnie nad poziom Lysefjord. Znajduje się ona około 40 kilometrów od Stavanger, w południowo-zachodniej części kraju.

Miejscowi nazywają tę niezwykłą skałę „Amboną”, a wejście na nią to jeden z najpopularniejszych szlaków trekkingowych w Norwegii. Dojście do skały i powrót na parking powinien zająć wam około 3-4 godzin, zależnie od waszej formy. Szlak nie jest bardzo trudny, ale w jedną stronę wiedzie głównie pod górę, a spora jego część to kamienne schody i wielkie głazy. Za to zejście jest już przyjemniejsze i łatwiejsze. Jednak nie lekceważcie go – na pewno musicie mieć górskie obuwie i odpowiedni strój. Pogoda w górach zmienia się błyskawicznie – co możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.

Samochód zostawia się na parkingu i dobrze oznaczonym szlakiem, wraz z tłumem innych turystów wyrusza się w górę. Widoki po drodze są bardzo ładne, ale dopiero po dotarciu na płaskowyż Tjodnane z kilkoma jeziorkami i pierwszym widokiem na fiord, robią się zjawiskowe.

Płaskowyż Tjodnane:

Od tego miejsca zostanie wam już niewiele do pokonania, aby zobaczyć Preikestolen.

I wreszcie waszym oczom ukaże się niesamowita skała, na której ludzie wyglądają jak mróweczki. Jej „platforma” ma wymiar 25×25 metrów, a boki opadają pionowo w dół. Nie jest to miejsce dla osób z lękiem wysokości, zdecydowanie.

Połączenie wody i gór w Norwegii za każdym razem zachwyca. Natura stworzyła zjawiskowo piękne miejsce…

Gdy wdrapiecie się jeszcze odrobinę wyżej, to zobaczycie Preikestolen z innej perspektywy:

Widoki ze skały, ale i na skałę zapierają dech w piersiach. Nie dziwi mnie wcale, że wiele osób twierdzi, że to najpiękniejszy punkt widokowy w Norwegii, a nawet na świecie. Jest to także jedna z najbardziej znanych atrakcji w tym kraju, przyciągająca co roku tysiące turystów. Granatowe wody długiego na ponad 40 kilometrów fiordu, górskie szczyty, niesamowita formacja skalna, która nie wygląda na dzieło natury – to wszystko sprawia, że nie możemy pozostać obojętni wobec piękna i fotogeniczności tego miejsca.

Poleć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *