Weimar – miasto intelektualistów
Weimar to niewielkie miasto pod względem ilości mieszkańców (około 67 tys.), ale wielkie pod względem ilości sławnych intelektualistów, którzy w nim mieszkali – krócej lub dłużej. W Weimarze żył i tworzył Goethe, Schiller, Liszt, Bach, Nietzsche i wielu innych. Weimar od stuleci przyciągał artystów, literatów, muzyków. Wszystko to zaczęło się za sprawą księżnej Anny Amalii, która w XVIII wieku sprowadziła do miasta wybitne postacie ówczesnego świata kultury i nauki.
Na początku XX wieku kilku artystów założyło w Weimarze szkołę budownictwa Bauhaus, która miała łączyć ideę sztuki oraz rzemiosła. Bauhaus przewartościował poglądy na sztukę, wprowadził nowoczesną architekturę, podkreślił potrzebę funkcjonalności projektów i stał się inspiracją dla kolejnych pokoleń i sławi miasto na całym świecie.
My postanowiliśmy zatrzymać się w Weimarze w drodze do Doliny Mozeli. Naszym celem była słynna Biblioteka Księżnej Anny Amalii – piękna rokokowa sala biblioteczna. Jednak nie przewidzieliśmy, że bilety wstępu mogą zostać w połowie dnia już wyprzedane i będziemy musieli obejść się smakiem. Ale mamy pretekst, aby do Weimaru wrócić :)
Jako że nasz plan spalił na panewce, przespacerowaliśmy się po sympatycznym centrum, zjedliśmy typową dla Turyngii kiełbaskę z rusztu (tradycja jej wyrobu ma ponad 600 lat!) i udaliśmy się w dalszą drogę, obiecując sobie powrót do Weimaru – ale z zakupionymi biletami wstępu przez internet – i do Biblioteki i do Muzeum Bauhausu :)